Для тих підлітків, які бажають отримати фахову освіту в Чехії після 9 класу, є така можливість.
Після закінчення коледжів та гімназій абітурієнтам значно легше вступити у ВНЗ за обраною спеціальністю. Школярі в Чехії зобов’язані закінчити:
- початкову школу – це з першого до четвертого класу;
- потім середню школу – це з п’ятого по дев’ятий;
- вища школа – за бажанням.
В Чехії також після 9 класу можна або залишитись в школі і здобувати далі освіту як в Україні, або піти навчатись в коледж чи гімназію. Там процес отримання фахової освіти чи спеціальності, в залежності від спеціалізації триває від 2 до 5 років. Для того щоб почати вчитись в коледжі необхідно мати атестат про середню незакінчену освіту 9 класів в українській школі і мати достатній рівень знань з чеської мови.
Процес потрапляння на навчання після 9 класу займає один рік. Тобто навчаючись вже у десятому класі в Україні треба подавати документи, щоб наступного року знову вчитись у десятому класі, тільки вже в Чехії. Але нічого страшного, бо вдосконалення мовних навичок тільки поліпшить здавання іспитів та пришвидшить адаптацію в іноземній країні. Документи на вступ подаються до 15 березня, іноді до кінця квітня.
Більш детальна інформація знаходиться на сайтах коледжів і гімназій. Після приймання документів і підтвердження атестату відбуваються іспити з чеської мови та математики. Але в деяких учбових закладах можуть бути додаткові іспиті зі спеціальних предметів.
Всю інформацію можна також знайти на сайті учбового закладу. Звичайно не всі бажаючі можуть здати іспити і почати навчання в Чехії. Але іноді буває недобір учнів, і треба бути готовим, що тебе покличуть на перездачу. Зазвичай вона відбувається у серпні. У скільки учбових закладів можна подати документи? Максимально у 2 учбові заклади. Тому необхідно ретельно підходити до вибору коледжу і спеціалізації.
З чого почати?
Весь процес запускається з того, що пишеться заява на вступ і складання іспитів. Форма знаходиться на сайті і відправляється поштою. Не електронною! До заяви додається нострифікація атестату та фотографії. Сертифікат зі знання чеської мови теж буде не зайвим.
Які витрати?
Навчання зазвичай платне, безкоштовно вчаться тільки ті підлітки, які вже живуть в Чехії. Дуже важливим пунктом є житло і його вартість, зазвичай це гуртожитки різного типу. Або квартира, але коштувати вона значно більше. До обов’язкових витрат слід віднести також харчування та проїзд.
Щоб виїхати до Чехії на навчання необхідно мати загранпаспорт, учнівську візу, дозвіл від батьків на перетин кордону та договір з тією людиною, яка буде опікати неповнолітню дитину.
Навчання в Чехії після 9 класу дозволить отримати якісну спеціальну освіту, з якою можна почати працювати в країнах Європи відразу після навчання, або вступити до європейських ВНЗ.